LESSON 10.2.

Welcome (102 of 174)

VIIMEINEN VIIKKO

– THE LAST WEEK

← Previous lesson                Next lesson →

 

 

The examinations are over. Juan has passed all his exams. He has decided to stay in Helsinki for a week before going back home.

 

Viimeinen suomen tuntiThe last Finnish lesson

 

Opettaja tulee luokkaan ja antaa kaikille tenttipaperit takaisin. Juanin paperissa on yksi punainen merkki ja numero viisi.

Mitä se tarkoittaa? Tarkoittaako se, että Juanilla vain yksi tehtävä oikein? Pian asia selviää.

 

 

Juanilla on vain yksi virhe! Arvosana viisi on paras! Onneksi olkoon, Juan!

 

 

 

 

 

 

 

 

ARVOSANAT HELSINGIN YLIOPISTOSSA

THE GRADES AT THE UNIVERSITY OF HELSINKI

 

5 ERINOMAINEN / EXELLENT

4 KIITETTÄVÄ / VERY GOOD

3 HYVÄ / GOOD

2 TYYDYTTÄVÄ / SATISFACTORY

1 VÄLTTÄVÄ / PASSABLE

0 HYLÄTTY / FAIL

 

 

 

 

 

 

Tunnin jälkeen Juan menee kahvilaan.

Listen and repeat:

Juan:  Hei Teija, arvaa mitä!

Teija:  No mitä?

Juan:  No arvaa nyt!

Teija:  Jotain kivaa – kaikesta päätellen.Sinä hymyilet kuin aurinko.

Juan:  Joo, katso tätä!

Teija:  Suomen tentti. Kolmonen! Onneksi olkoon. Tosi hienoa!

 

 

NUMBERS IN SPOKEN LANGUAGE

numero yksi → ykkönen

numero kaksi → kakkonen

numero kolme → kolmonen

numero neljä → nelonen

numero viisi → vitonen

 

 

 

Notice: The grading system at Finnish universities has changed after the recordings of this material. Written material has been changed according to the current situation, but while listening, you’ll hear several times “kolmonen” which used to be the best mark.

 

 

 

 

 

 

Inga tulee kahvilaan, Hän näkee Teijan ja Juanin ja menee heidän luokse.

Listen and repeat:

Inga:  Moi, Teija ja Juan. Mitä teille kuuluu.

Teija:  Juanille kuuluu hyvää.

Juan:  Joo, suomen tentti meni hyvin.

Inga:  Minä arvasin. Mitä sait tentistä?

Juan:  Sain kolmosen. Paras numero!

Inga:  Hyvä Juan! Hienoa! Oliko se viimeinen tentti?

Juan:  Oli.

Inga:  Minunkin tentti meni läpi, mutta sain vain kakkosen.

Teija:  Ai vai vain? Kakkonen on ihan hyvä arvosana.

 

 

 

 

 

 

ABOUT THE SIMPLE PAST

The simple past affirmative is marked  by  i  or si which is placed in front of the personal ending. The last vowel of the verb stem might change or disappear, for example:

PresentPast
Saan / I getSain / I got
Menee / GoesMeni / Went
Arvaan / I guessArvasin / I guessed

 

 

 

At this point, it is enough for you just to recognize the forms. Here is a little text for you to read. Notice the verbs in the simple past:

Mitä Juan teki viime viikolla?

Hän opiskeli suomea. Hänellä oli kaksi tenttiä. Hän sai suomen tentistä kolmosen. Hän tapasi kahvilassa Teijan ja Ingan. Ingankin tentti meni läpi. Juan tapasi Villen. Mistä he puhuivat?

 

 

 

Listen and repeat:

Ville:  Juan, milloin sinä lähdet kotiin?

Juan:  Viikon kuluttua maanantaina.

Ville:  Niin pian!

Juan:  Joo, olen jo ostanut lentolipun.

Ville:  No hyvä. Kuule, lähdetkö pubiin lauantaina? Otetaan pari kaljaa ja jutellaan.

Juan:  Joo mennään vaan.

 

 

 

 

 

 

Mitä Inga ja Teija suunnittelevat?

Listen and repeat:

Inga:  Meidän täytyy pitää Juanille läksiäiset.

Teija:  Joo, missä?

Inga:  Ville menee Juanin kanssa pubiin lauantaina. Mennään mekin sinne.

Teija:  Joo, ja kutsutaan kaikki Juanin ystävät mukaan.

Inga:  Mutta ei kerrota Juanille. Se on yllätys!

 

 

 

 

 

 

Lauantaina pubissa odottaa yllätys: kaikki Juanin ystävät ovat siellä. He ovat järjestäneet Juanille läksiäiset. He ovat tulleet sanomaan “moi moi” Juanille. He ostaneet hänelle lahjan: CD-levyn suomalaista musiikkia. Juan on iloisesti yllättynyt. Kun kaikki ovat halanneet Juania, he kysyvät Juanilta:

 

Kuinka olet viihtynyt Suomessa?

Mitä sinä olet tehnyt täällä Suomessa?

Mitä olet nähnyt. Missä olet käynyt?

Milloin tulet takaisin Suomeen?

 

 

 

halata (4) + partitive    to hug, cuddle

Hän halaa Juania.

He halaavat Juania.

 

 

 

 

 

THE PERFECT TENSE ENDING IN PLURAL

 

Singular

Hän on ostanut lahjan.

Hän on tullut pubiin.

Hän on halannut Juania.

 

Plural 

He ovat ostaneet lahjan.

He ovat tulleet pubiin.

He ovat halanneet Juania.

 

 

 

 

 

 


 

EXERCISES

 

 

Place the correct ending to the participle.

nut, nyt, neet, nneet, lut, lyt, leet

 

Juan on opiskel(lut) suomea.

Me olemme osta(neet) Juanille lahjan.

Hän on viihty(nyt) Suomessa hyvin.

He ovat tul(leet) sanomaan Juanille “moi moi”.

Kun kaikki ovat hala(nneet) Juania, he antavat hänelle lahjan.

PR SCREEN 2

The verbs in the sentences are in the simple past form. What is the basic form (the infinitive) of them?

 

Me puhuimme suomea.           puhua

Mitä Juan teki?                        tehdä

Sain tentistä kolmosen.           saada

Hän opiskeli suomea.              opiskella

He olivat kahvilassa.               olla

Hän meni kahvilaan.               mennä

Inga arvasi oikein.                   arvata

 

 

 

 

Place the correct form into the sentence.

 

A.

Juanin Juania  Juanille  Juanilta

 

He kysyvät (Juanilta), milloin hän tulee takaisin.

Kaikki (Juanin) ystävät ovat pubissa.

He antavat (Juanille) lahjan.

He halaavat (Juania).

 

 

B.

tentissä   tentistä  tentti  tentit  tenttiä

 

Ingan (tentti) meni läpi

Inga sai (tentistä) kakkosen.

Onko sinulla vielä monta (tenttiä)?

Viime viikolla Juan oli suomen (tentissä).

Juanin (tentit) menivät hyvin.

 

viikko  viikon  viikoksi  viikkoa

 

Kuinka monta (viikkoa) Juan on ollut Suomessa?

Hän jää Suomeen vielä (viikoksi).

Hän lähtee kotiin (viikon) kuluttua.

Viimeinen (viikko) on ohi.

 

2 Comments

  1. … [Trackback]

    […] Read More here: tasteoffinnish.fi/lesson10-2/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Informations on that Topic: tasteoffinnish.fi/lesson10-2/ […]

Comments are closed.