GRAMMAR

 

 

VERBS

IRREGULAR VERBS

VERB TYPES

VERB + CASE

IMPERATIVE

 

NOUNS

PRONOUNS

PARTITIVE

GENITIVE

NOUN TYPES

 

SENTENCES

SENTENCE TYPES

OBJECT

 

OTHER THINGS

 

 

 


 

 

 

 

 VERBS

 

 

 

IRREGULAR VERBS

 

 

 

OLLA – VERB, PERSONAL FORMS

 

minä olen

sinä olet

hän on

se on

me olemme

te olette

he ovat

 

Notice: With the exception of the 3rd person singular (hän on), the personal endings shown here are the same for all the conjugation types of the verbs, so it’s a good idea to get familiar with them now.

 


 

 

TEHDÄ – TO DO

 

minä teen

sinä teet

hän tekee

me teemme

te teette

he tekevät

 

The negative form:

Mitä sinä teet lauantaina?

Mitä Juan tekee lauantaina?

Minä en tee mitään.

Juan ei tee mitään.

 


 

 

NÄHDÄ – TO SEE

 

minä näen

sinä näet

hän näkee

me näemme

te näette

he näkevät

 


 

 

PERSONAL ENDINGS

There are 5 main conjugation types of the Finnish verbs. The verbs are divided into types according to the infinitive marker and the way the personal endings are attached to the verb. The personal endings with the possible exception of the 3rd person singular are the same for all the conjugation types. Before adding the personal ending you must take away the infinitive marker:

Example:

puhua = to speak

puhun = I speak

olla = to be

olen = I am

 

Our example here is the verb puhua (to speak). It belongs to the most common Finnish conjugation type (verb type 1). This type has two vowels at the end of the infinitive form (the basic form): the last vowel (a or ä) is the infinitive marker.

 

 


 

PUHUA – TO SPEAK

 

n   minä puhun

Minä puhun suomea.

I speak Finnish.

 

t  sinä puhut

Mitä kieliä sinä puhut?

What language do you speak?

 

 

double the vowel:

hän puhuu.

Juan puhuu espanjaa.

Juan speaks Spanish.

 

mme  me puhumme

Me puhumme suomea.

We speak Finnish.

 

tte  te puhutte

Mitä kieliä te puhutte?

What language do you speak?

 

vat/vät he puhuvat

He puhuvat italiaa.

They speak Italian.

 

 


 

 

NEGATIVE FORMS OF VERBS

 

There are six negative words in Finnish, one for each person. The negative word has the personal endings! Therefore, the actual (main) verb has no personal endings.

Puhua / To speakNegative
Minä puhunEn puhu
Sinä puhutEt puhu
Hän puhuuEi puhu
Me puhummeEmme puhu
Te puhutteEtte puhu
He puhuvatEivät puhu

Olla / To beNegative
Minä olenEn ole
Sinä oletEt ole
Hän onEi ole
Me olemmeEmme ole
Te oletteEtte ole
He ovat Eivät ole

 

Notice!

1. The form of the actual verb used in the negative form is taken from the first person singular by dropping the personal ending:

Minä ole-n → en, et, ei ole / emme, ette, eivät ole

 

2. The ending for the negative word for the 3rd person plural is always -vät, because the word has no vowels a, o or u:

He eivät ole Espanjasta.

 

 


 

 

VERB TYPES

 

VERB TYPE 1:  ASUA

minä asun

sinä asut

hän asuu

me asumme

te asutte

he asuvat

 

Notice! The verb type is marked in the vocabulary: asua (1), puhua (1).   asua = to live

 


 

 

VERB TYPE 2:  JUODA, SYÖDÄ

 

The infinitive marker is -da, -dä. Drop it before adding the personal endings. Notice: 3rd person singular has no personal ending.

juo/dasyö/dä
minäjuonsyön
sinäjuotsyöt
hänjuosyö
mejuommesyötte
tejuottesyötte
hejuovatsyövät

juoda = to drink syödä = to eat

 

 


 

 

VERB TYPE 3:  E-VERBS – TULLA, PESTÄ, MENNÄ

 

The basic (infinitive) form of the verbs belonging to this verb type have the following  infinitive markers: la, –; -(s)ta, -(s) and –na, –. When the infinitive marker is dropped, the vowel e is added before the personal ending. Notice: 3rd person singular has ee at the end!

tul/lapes/tä
minätulenpesen
sinätuletpeset
häntuleepesee
metulemmepesemme
tetulettepesette
hetulevatpesevät

men/näpan/na
minämenenpanen
sinämenetpanet
hänmeneepanee
memenemmepanemme
temenettepanette
hemenevätpanevat

tulla = to come

pestä = to wash

mennä = to go

 

 


 

VERB TYPE 4:  A-VERBS  – HERÄTÄ, HALUTA

The infinitive marker is -a, -ä. The consonant t preceding it changes into a, ä before the personal endings. Notice: The 3rd person singular has aa, ää at the end.

herät/ähalut/a
minäheräänhaluan
sinäherääthaluat
hänheräähaluaa
meheräämmehaluamme
teheräättehaluatte
heherääväthaluavat

herätä = to wake up

haluta = to want


 

VERB TYPE 5:  SE-VERBS

 

The basic form of the verbs belonging to type 5 ends in ita, –itä. Drop the infinitive marker a, ä and add se before the personal endings.

valita (to choose)tarvita (to need something)
minävalitsentarvitsen
sinävalitsettarvitset
hänvalitseetarvitsee
mevalitsemmetarvisemme
tevalitsettetarvitsette
hevalitsevattarvitsevat

Mitä ruokaa Teija ja Juan valitsevat tänään?

Juan tarvitsee kaksi euroa.

 

 


 

 

VERB + CASE

 

TYKÄTÄ (4)TO LIKE

Notice the double consonants (kk) in the personal forms!

minä tykkään

sinä tykkäät

hän tykkää

me tykkäämme

te tykkäätte

he tykkäävät

tykätä + a noun in -sta, -stä form

 

 

Mistä sinä tykkäät? 

What do you like?

Minä tykkään kahvista

I like coffee.

Minä en tykkää kahvista.  

I don´t like coffee.

Tykkäätkö sinä teestä

Do you like tea?

Minä tykkään sinusta.  

I like you.

Teija tykkää Juanista. 

Teija likes Juan.

tykätä + a verb in the infinitive form

 

Mitä sinä tykkäät tehdä

What do you like to do?

Minä tykkään opiskella suomea.  

I like to study Finnish.

Minä tykkään tanssia

I like to dance (dancing).

 


 

 

HARRASTAA (1) – TO HAVE AS A HOBBY + A NOUN IN THE PARTITIVE FORM

 

Joni harrastaa urheilua.

Joni´s hobby is sports.

Hän harrastaa tennis, jalkapalloa ja jääkiekkoa.

S(he) plays tennis, soccer and ice hockey.

Inga harrastaa penkkiurheilua.

Inga goes in for spectator sports.

Notice! This verb must be followed by a noun, NOT another verb.

 

Sirpa harrastaa lukemista.     

Sirpa´s  hobby is reading.

Inga harrastaa uimista.        

Inga´s hobby is swimming.

Mitä sinä harrastat?   

What is your hobby?

 

 


 

 

PUHUA + STA, STÄ

 

Mistä te puhutte? 

What are you talking about?

Me puhumme kirjallisuudesta.    

We are talking about literature.

Me puhumme ilmasta.

We are talking about the weather.

Kenestä te puhutte?

Whom are you talking about?

Teijasta.  

About Teija.

Sinusta.    

About you.

 

 


 

 

KUUNNELLA (3) TO LISTEN TO

 

Notice:

nn → nt in all the personal forms

kuunnella       

minä kuuntelen, sinä kuuntelet, hän kuuntelemme

me kuuntelemme, te kuuntelette, he kuuntelevat

KUUNNELLA + partitive

Sinä kuuntelet minua.       

You will listen to me.

Juan kuuntelee Ingan laulua

Juan is listening to Inga´s song (“to Inga singing”).

 

 


 

 

 

TAVATA (4)TO MEET

Notice: the change v → p in all the personal forms.   minä tapaan sinä tapaat hän tapaa me tapaamme te tapaatte he tapaavat   Missä he tapaavat?

Where do they meet?

Teija tapaa Juanin Kauppatorilla.

Teija meets Juan at the Market square.

Juan  ja Kaire tapaavat satamassa.

Juan and Kaire meet at the harbour.

 

 


 

 

PRESENT TENSE

 

The present tense is used for the present, present continuous and the future tense. There is no special marker for future.   minä puhun = I speak, I´m speaking, I´ll speak   When we talk about the future activities we might add an adverb such as e.g. huomenna ´tomorrow´ into the sentence. Teija tulee huomenna.    Teija is coming tomorrow.


 

IMPERATIVE, 2nd PERSON SINGULAR

 

The imperative singular form of every verb type is formed from the 1st person (minä-form) by simply leaving out the personal ending -n.

maistaa (1)  to have a taste

maistan  I have a taste

Maista!   Have a taste!

 

 

juon → Juo! Drink!

syön → Syö!   Eat!

pesen → Pese hampaat!  Wash (your) teeth!

menen → Mene!   Go!

herään → Herää!   Wake up!

 

The imperative form is not necessarily very commanding in Finnish, particularly if you don’t shout.

We use the phrase ole hyvä with it:

 

Maista, ole hyvä. 

Please, have a taste.

 

 


 

 

NEGATIVE FORM

 

The negative word for the imperative singular is älä added before the imperative form:

 

Älä ole hassu!

Don’t be silly!

Älä mene!  

Don’t go!

 

 


 

IMPERATIVE, PLURAL AND FORMAL

 

Take away the infinitive marker and add -kaa, -kää: men/nä (3) → menkää Menkää taksilla!

Plural and formal imperative in the negative form:

the negative word is Älkää. The ending for the verb is -ko, -kö.

 

 

Menkää! → Älkää menkö!

Don´t go!

Juokaa → Älkää juoko!

Don´t drink!

 


 

 

MENNÄÄN!LET´S GO!

This form of the verb is really a passive form. It is used among other things as the imperative 1st person plural.

 

 

 

VERB TYPES 2,3,4

Add the ending an, än to the basic (infinitive) form of the verb.

 

 

mennä (3)      

Mennään kahville!

Let´s go for a coffee!

 

opiskella (3)  

Opiskellaan suomea!

Let´s study Finnish!

 

juoda (2)        

Juodaan kahvia!

Let´s drink some coffee!

 

 

 

VERB TYPE 1

Start from the form for the 1st person singular (minä-form) of the verb. First drop the personal ending n and add taan/tään.

puhua: minä puhu-n    

Puhutaan suomea!

Let´s speak Finnish.

kysyä: minä kysy-n    

Kysytään opettajalta!

Let´s ask the teacher!

 


 

 

NEGATIVE

The negative word is always ei and the last two letters of the actual verb are dropped.

mennään  → ei mennä  

let´s not go

puhutaan → ei puhuta        

let´s not speak

 

Ei mennä kahvilaan! Ei puhuta suomea!

 


 

 

 

SUMMARY OF THE USE OF “MENNÄÄN“-FORM

 

 

1) LET’S GO

 

Mennään Suomenlinnaan!

Let´s go to Suomenlinna!

Tavataan Kauppatorilla!

Let´s meet at Kauppatori!

 

 

2) VERB FORM FOR THE 1st PERSON PLURAL

This is a very common form, particularly in everyday, less formal language.

 

Me mennään Suomenlinnaan.

We are going to Suomenlinna.

Formal: Me menemme Suomenlinnaan.

 

Missä me tavataan?

Where shall we meet?

Fomal: Missä me tapaamme?

 

 

 

3) PASSIVE VOICE

 

Suomessa puhutaan suomea.

Finnish is spoken in Finland.

Suomessa juodaan paljon kahvia.

They drink lots of coffee in Finland.

 

 


 

 

THE CONDITIONAL

The conditional marker isi is put in between the stem and the personal endings. Start from the he-form (3rd person plural), drop the ending (vat, vät) and then add the personal endings: haluta (he) halua-vat haluaisi–    + the personal ending

THE ISI-MARKER CHANGES THE VOWEL OF THE VERB IN THE FOLLOWING WAY:

 

e, i disappear

MENNÄTULLALÄHTEÄVOIDA
(he) menevättulevatlähtevätvoivat
menisi-tulisi-lähtisi-voisi-

 

Lähtisitkö kanssani?

Would you leave with me?

Tulisin jos voisin.

I would come if I could.

double vowel shorten

PELATATAVATAJUODASYÖDÄ
(he) pelaavattapaavatjuovatsyövät
pelaisi-tapaisi-joisi-söisi-

Notice the change uo → oisi and yö → öisi

 

Tapaisimmeko asemalla?

Would we meet at the station?

Minä haluaisin mennä elokuviin.

I would like to go to the pictures.

Söisin hyvin ja joisin samppanjaa.

I would eat well and drink champagne.

Menisin pubiin pelaamaan biljardia.

I would go to a pub to play billiards.

  Notice! olla → olisi Lähtisin, jos minulla olisi rahaa.

I would go if I had money.

käydä → kävisi Kävisin torilla.

I would go to the market place.

 

NEGATIVE CONDITIONAL

The negative form has no personal endings tekisin → en tekisi (I would not do)

tekisit → et tekisi

tekisi → ei tekisi

tekisimme → emme tekisi

tekisitte → ette tekisi

tekisivät → eivät tekisi

 

 

En tekisi mitään erikoista.

I wouldn´t do anything special.

 

 


 

 

 

HOW AND WHEN TO USE THE ISI-FORM?

Apart from the hypothetical statements (“if I had…”) this form is very common when asking something politely


 

 

 

POLITE QUESTION, REQUEST (“please” in Finnish)

 

Lähtisitkö mukaan?

Would you come along (please)?

Voisitko lainata minulle rahaa?

Could you lend me some money (please)?

Saisinko kaksi kuppia kahvia.

Could I please have two cups of coffee.

 

 


 

 

HYPOTHETICAL STATEMENT

Minä haluaisin mennä leffaan.

I would like to go to the movies.

Lähtisin, jos minulla olisi rahaa.

I would go if I had money.

Olisi kiva kuulla, kun sinä laulat.

It would be nice to hear you singing.

 

 


 

 

SUGGESTIONS

Tulisitte tekin sinne!

You should come there, too!

Mitä jos me menisimme ensin leffaan!

What if we went to the movies first!

 

 


 

 

-MAAN, -MÄÄN / -MASSA, -MÄSSÄ – FORMS OF THE VERB

When we want to express that we are going somewhere to do something or we are somewhere doing something we need to have the second verb of the sentence in a special form.

Notice: Questions!

 

Mihin sinä menet?

Where are you going?

Minä menen syömään.

I go to eat.

Missä hän on?      

Where is (s)he?  

Hän on syömässä.

S(he) is eating.

Mitä sinä teet?

What are you doing?  

Minä syön.      

I am eating.

 

    To make these forms, start from the 3rd person plural (he-form) of the verb. Drop the personal ending –vat /-vät and replace it with maan/mään or massa/mässä.

 

 

(he) juo-vat

syö-vät

 

juomaan

syömään

 

juomassa

syömässä

 

 

 A: mennä + maan / mään

If the main (personal) verb of the sentence is mennä  the second verb is in the maan/mään -form. Notice the question!

 

Mihin te menette?

Where are you going (to)?

Me menemme syömään.

We are going to eat.

Me menemme kahvilaan.

We are going to a café .

Mihin te menette?

Where are you going to?

Juomaan kahvia.

To drink coffee.

Mennään juomaan kahvia!

Let´s go to drink some coffee!

   

 

B: olla, istua + massa / mässä

With the verbs such as olla, istua the second verb is in the massa/mässä -form.   Notice the question!

 

Missä hän on?

Where is he?

Hän on syömässä.

He is eating.

Hän on kahvilassa.

He´s at the café.

  Missä hän on?

Where is she?

Syömässä lounasta.

Having lunch (Eating).

Hän istuu kahvilassa juomassa kahvia.

He is sitting in a café drinking coffee.

  Notice! Do not confuse this form with the English present continuous (to be doing something)!

 

Mitä sinä teet?

What are you doing?

Minä syön.

I´m eating.

Missä Kaire on?

Where is Kaire?

Hän on syömässä lounasta.

She´s having lunch (eating).

 

 


 

ABOUT THE K, P, T – CHANGE IN VERBS (Type 1)

Consonants k, p, t may change in a certain way when endings are added to the word (verbs and nouns). Let´s take this change (also called consonant gradation) step by step. For now, let´s have a look at just a few of  the most common changes in verb type 1.   Double consonats (kk, pp, tt) change into one consonant (k, p, t). The change happens in the 1st and the 2nd persons (singular and plural), not in the 3rd persons!

tt > tkk > kk > -
OTTAA (to take)NUKKUA (to sleep)LUKEA (to read)
minäotannukunluen
sinäotatnukutluet
hänottaanukkuulukee
meotammenukummeluemme
teotattenukutteluette
heottavatnukkuvatlukevat

Notice that the single k disappears.

 

Notice: Remember that from the 1st person singular, you get

a) the negative form of every verb

(minä) ota-n en, et, ei ota, emme, ette, eivät ota

(minä) nuku-n en, et, ei nuku, emme, ette, eivät nuku  

Juan ottaa olutta. Teija ei ota olutta, hän ottaa viiniä. Mitä sinä otat?

Juan nukkuu. Minä en nuku, minä opiskelen.

 

 

b) the imperative singular of every verb

(minä) ota-n      Ota jotakin! (minä) nuku-n   Nuku hyvin!

 

 

MORE ABOUT K, P, T – CHANGE IN VERB TYPE 1

 

t → d  

tietää to know

minä tiedän

sinä tiedät

hän tietää

me tiedämme

te tiedätte

he tietävät

 

Tiedätkö, missä Riika on?

En tiedä.

 

rt → rr

kertoa  to tell

minä kerron

sinä kerrot

hän kertoo

me kerromme

te kerrotte

he kertovat  

 

Kerro jotakin Valenciasta!

Juan kertoo, millainen kaupunki Valencia on.

 

 


 

 

NOUNS

PERSONAL PRONOUNS, SINGULAR AND PLURAL

minä    I

sinä    you

hän     he,she

se      it (referring to animals)

me      we

te     you (plural and formal)

he     they

 

In Finland it is very common to adress people informally, using sinä-form especially between young people and students, even when they have not met before.

 

PERSONAL PRONOUNS, GENITIVE FORMS (SINGULAR AND PLURAL)

 

(minä) minun    

Minun nimi on Juan

 

(sinä) sinun      

Mikä sinun nimi on?

 

(hän) hänen      

Hänen nimi on Kaire.

 

(me) meidän    

Meidän kotimaa on Ranska.

 

(te) teidän        

Mikä teidän kotimaa on?

 

(he) heidän      

Heidän kotimaa on Italia.

 

Notice: There are no possessive pronouns in Finnish. so e.g. minun means both myand mine. In the standard written Finnish we use possessive suffixes with or without the genitive form of the personal pronouns.

 

Minun nimeni on Teija.

My name is Teija.

Kotimaani on Suomi.

My home country is Finland.

In everyday spoken language Finns tend not to use them. At this point it is enough for you to recognize them.

Minun kotimaani / nimeni

Sinun kotimaasi / nimesi

Hänen kotimaansa / nimensä

Meidän kotimaamme / nimemme

Teidän kotimaanne / nimenne

Heidän kotimaansa / nimensä

 

 

 

 

 

 

PERSONAL PRONOUNS, PARTITIVE, GENITIVE AND THE STEM

BasicPartitiveGenitiveStem + other endings
minäminuaminunminu-
sinäsinuasinunsinu-
hänhäntähänenhäne-
memeitämeidänmei-
teteitäteidäntei-
heheitäheidänhei-

Voitteko sanoa minulle, milloin suomen kurssi on?

Voinko auttaa sinua? Mikä hänen nimi on?

 

 

 

 

 

PERSONAL PRONOUNS, THE OBJECT FORMS

The personal pronouns have only two possible object forms: a special t-form (sinut) and the partitivive form (sinua). In other words, they do not have a n-object form.

t-form      partitive

minut        minua

sinut         sinua

hänet         häntä

meidät       meitä

teidät         teitä

heidät        heitä

 

 

 

Miten minä löydän sinut

How will I find you?

Miten Juan löytää Teijan?   

How will Juan find Teija?

Juan tapaa hänet satamassa.  

Juan meets her at the harbour.

Juan tapaa Kairen satamassa.

Juan meets Kaire at the harbour.

    Remember! If the sentence is negative, or the verb requires the partitive object, the personal pronoun is in the partitive form.

 

 

En löydä sinua.

I can´t find you.

Juan kuuntelee häntä.

Juan is listening to her.

Rakastatko minua?

Do you love me?

 

 

 

TÄMÄ, TUO, SE – DEMOSTRATIVE PRONOUNS

 

Notice the exceptional forms:

tämä, tuo, se, tässä, tuossa, siinä                                     

 

Minä en asu tässä talossa.      

I don´t live in this house.

Karl asuu siinä huoneessa.    

Karl lives in that room.

 

PRONOUN SE (IT, THAT) – DIFFERENT FORMS

 

BASICseSe on Suomen pääkaupunki
GENITIVEsenMikä sen nimi on?
PARTITIVEsitäTeija rakastaa sitä.
WHERE TO?siihenHaluatko tulla siihen kaupunkiin?
WHERE?siinäJuan opiskelee siinä kaupungissa.
WHERE FROM?siitäTeija on kotoisin siitä kaupungista.

 

Tiedätkö, mistä kaupungista me puhumme?

Do you know which city we are talking about?

 

 

 

QUESTION PRONOUN KUKA (WHO)

 

You will notice that even the pronouns are inflected, they take different forms depending e.g. on the sentence structure. Here are a few useful forms of  kuka ´who´.

STEM: kene-EXAMPLE
BASICkuka?Kuka sinä olet?
PARTITIVEketä?Ketä opettaja auttaa?
GENITIVEkenen?Kenen vieressä Juan istuu?
ADESSIVEkenellä?Kenellä on oppikirja?
ABLATIVEkeneltä?Keneltä voin kysyä?
ALLATIVEkenelle?Kenelle opettaja puhuu?

MITÄ? MIKÄ?  – WHAT?

If you want to know what some stuff (food or drink) is use the pronoun Mitä. Notice that the answer is in the partitive form. When asking what some concrete thing is – or someone´s name, address etc., the question pronoun is Mikä.

 

Mitä tämä on?

What (stuff) is this?

Se on kahvia.

It is coffee.

Mikä tämä on?

What (thing) is this?

Se on kuppi.

It is a cup.

Mitä soppaa tämä on?

What soup this is?

Se on hernesoppaa.

It is peasoup.

Mikä kahvila tämä on?

What/Which café this is?

Tämä on yliopiston kahvila.

This is a University café.

 

 

 

 

MILLAISTA SE ON? MILLAINEN SE ON? – WHAT IS IT LIKE?

When we are describing what some food or drink is like, the adjective is in the partitive form. Notice also the question word, which is in the partitive form (millaista?). When we are talking about one concrete thing or e.g. a person, the words are in the basic form (millainen?).   What we are describing (the subject of the sentence) is always in the basic form.  

Millaista kahvi on? Millainen kahvila on?

Kahvi on hyvää. Kahvila on hyvä. Kahvi on kallista. Kahvila on kallis. Tee on halpaa. Yliopiston kahvila on halpa.

Minkämaalaista olut on? Minkämaalainen sinä olet? Olut on suomalaista. Minä olen suomalainen. Viini on ranskalaista. Minä olen ranskalainen.

 

 

 

 

MILLAISTA SIELLÄ ON? – WHAT IS IT LIKE IN THERE?

When describing the atmosphere of a place (it is fun there), the adjective is in the partitive form. Notice the word order!

 

Baarissa on hauskaa.

It´s fun in the bar.

  Baarissa on tylsää.

It´s boring in the bar.

  Millaista baarissa on?

What is it like in the bar?

  Hauskaa.

Great fun/ Fun.

 

 

 

 

-STA/ -STÄ -FORMS (THE ELATIVE CASE) OF SOME PRONOUNS

  1. a) personal pronouns

minusta, sinusta, hänestä,

meistä, teistä, heistä

 

– Tykkäätkö sinä minusta? – En.

Minä tykkään hänestä.

– Kenestä? – Juanista.

 

  1. b) demonstrative pronouns

tämä → stä

tuo → tuosta

se → siitä  

 

Millaista  suomalainen kahvi on? Tykkäätkö siitä? Tämä ruoka on hyvää. Minä tykkään tästä.

 

  1. c) question pronouns kuka, mikä

kuka? → kenestä

mikä? → mistä?

 

 

– Kenestä sinä tykkäät? – Sinusta.  

– Mistä sinä tykkäät. – Kahvista.

 

 

 


 

 

PARTITIVE

 

PARTITIVE SINGULAR, THE ENDINGS

The partitive is used for many different purposes, as you will notice. It has no direct equivalent in the Indo-European languages, so you better take it as a truly Finnish speciality. There are three different partitive singular endings. First learn the main rules of  choosing the ending:

 

 -a, -ä            

when the word ends in one vowel (except e!)

tuoli  → 4 tuolia

kaappi → 2 kaappia

naapuri → 3 naapuria

numero → 5  numeroa

pöytä → 2 pöytää

espanja → Juan puhuu espanjaa.

Notice: suomi → suomea    Teija puhuu suomea.

 

-tta, -ttä

when the word ends in the vowel -e

huone → 4 huonetta

 

-ta, -tä

 when the word ends in two vowels or in a consonant

 

televisio:  

Katsotko sinä televisiota?

keittiö→ kaksi keittiö

pakastin → 2 pakastinta

 

Notice: If the word ends in ia, the ending is a     

Aldo puhuu italiaa.

 

Notice the partitive form of the word type uusi → uutta

3 uutta naapuria

 

 

 


 

 

 

ABOUT THE USE OF THE PARTITIVE SINGULAR

The partitive form/case is used for many different purposes, e.g.

 

 

1) with numbers 2, 3, 4 … (not with number ONE!)

yksi tuoli one chair

neljä tuolia four chairs  

yksi naapuri one neighbour

kaksi naapuria two neighbours

yksi uusi naapuri one new neighbour  

yksi huone one room

viisi huonetta five rooms

kolme uutta naapuria three new neighbours

 

Notice: monta ´many´+ partitive singular

yksi kaappi    one cupboard

monta kaappia    many cupboards

 

2) with some verbs, e.g. puhua ´to speak´ and katsoa ´to watch (The object is in the partitive form. The verbs often express continuous, unfinished action.)

Katsotko sinä televisiota?

Do you watch TV?

Juan puhuu espanjaa.

Juan speaks Spanish.

 

 

MORE ABOUT THE USE OF THE PARTITIVE

The partitive case is used when talking about indefinite amount of food or drink:

kahvia ´some coffee´, tee ´some tea´.

 

 

Juotko kahvia vai teetä?

Do you drink coffee or tea?

Haluatko sokeria...

Do you want sugar…

…tai maitoa?

…or milk?

Syötkö puuroa?

Do you eat porridge?

Notice: vesi, vettä   

Minä juon vain vettä.

I drink only water.

 

 

 

 

 

 

 

KUINKA MONTA? – HOW MANY?

The word after the question kuinka monta takes the partitive singular form:

Kuinka monta opiskelijaa täällä on?

How many students there are here?

Kuinka monta luentoa Juanilla on maanantaina?

How many lectures Juan has on Monday?

 

Notice!

Kuinka monta teitä on?   

How many of you there are?

Meitä on kolme.                  

There are three of us.

 

 

 

 

 

 

MEASURES + PARTITIVE

With words expressing measure (e.g. kuppi, lasi) or quantity (e.g. litra, kilo) we use the partitive.

kuppi kahvia           

litra maitoa

lasi viiniä                 

kilo riisiä

tuoppi olutta            

paketti kahvia

 

– Minulle kuppi kahvia ja lasi vettä, kiitos.

– Tuoppi olutta, kiitos.

 

Notice! Partitive singular after the numbers 2,3,4…:

kaksi kuppia teetä / kaksi lasia viiniä / kaksi litraa maitoa

 

 

 

 

 

MISSÄ PÄIN + PARTITIVE

 

Missä päin Suomea se on? 

Where abouts in Finland is it?

Turku on Länsi-Suomessa Joensuu on Itä-Suomessa Helsinki on Etelä-Suomessa Rovaniemi on Pohjois-Suomessa Jyväskylä on Keski-Suomessa       

Jyväskylä is in the middle of Finland.

 

 

 

 

 

MISTÄ? – WHERE FROM?

 

When you want to say where you are from, where you come from, use the ending -sta, -stä. Add it to the name of the country or town.

Mistä sinä olet kotoisin?

Where are you from?

Espanjasta.

From Spain.

(Belgiasta, Italiasta, Berliinistä etc.)   Notice the exceptional forms:

Suomi → Suomesta. From Finland.

Venäjä → Venäjältä. From Russia.

Helsinki → Helsingistä. From Helsinki.

 

 

 

 

 

MISSÄ? – WHERE

 

The inessive ending -ssa/-ssä answers the question where:

talossa in a/the house

huoneessa in a/the room

Käpylässä in Käpylä  

 

 

 

 

 

MIHIN? – WHERE TO? (THE ILLATIVE)

 

When going (or coming) into a place we use the the following endings:

Vn (= the vowel of the stem of the word + n) when the stem of word ends with one vowel or two different vowels. This is the most common ending for the illative case.

 

yliopisto+on → yliopistoon

to the university

keittiö+ön → keittiöön

(in) to the kitchen

Suomi, Suome+en → Suomeen    

to Finland

Tänään Juan menee yliopistoon.  

Today Juan is going to university.

Hän menee keittiöön.   

He/She is going to kitchen.

Tervetuloa Suomeen!

Welcome to Finland!

  seen when the stem of the word ends with a double vowel.

kylpyhuone, kylpyhuonee+seen

to the bathroom

Ensin hän menee kylpyhuoneeseen ja käy suihkussa.

 

hVn (= h + the vowel + n) in three letter words. Notice that the vowel of the ending is the same as the last vowel of the word.

maa+han → maahan

to a country

työ+hön → työhön

to work, job

ADESSIVE CASE – lla, llä

 

This case is used for example with streets, squares and bus stops when answering the question where something is, someone lives etc.

Pysäkki on Aleksanterinkadulla.

The stop is in Aleksanterinkatu.

Juan asuu Leppäsuonkadulla.

Juan lives in Leppäsuonkatu.

 

 

 

Notice: katu – kadulla on the street

Also: oikealla – on the right, vasemmalla – on the left

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

GENITIVE

 

 

GENITIVE, SINGULAR

 

The ending for the genitive singular is n. It is added to the stem of the word.   opettaja → opettajan

Teija → Teijan

suomi → suomen

kieli → kielen

laitos → laitoksen

 

Notice! If  a foreign proper name ends with a consonant we must add a vowel -i before the Finnish ending:

Juan → Juanin

Karl → Karlin

 

 

 

 

ABOUT THE USE OF THE GENITIVE FORM

 

The genitive form is used in Finnish to express e.g.

who owns something  

Juanin kirja 

Juan´s book

with (many) postpositions        

opettajan kanssa 

with the teacher

in I have to do -sentences

Juanin täytyy opiskella.

Juan has to study.

Notice also:

Helsingin yliopisto   

University of Helsinki

Suomen kielen laitos

the Department of Finnish Language

suomen kurssi

a course in Finnish, the Finnish course

suomen opettaja

a Finnish teacher

 

 

 

 

GENITIVE + PARAS

 

Helsinki on Suomen paras kaupunki.       

Helsinki is the best town in Finland.

Mikä on Euroopan paras kaupunki?

What is the best town in Europe?

Mikä on maailman paras kaupunki? 

What is the best town in the world?

 


 

NOUN TYPES

 

 


 

WORD TYPE HUONE: e → ee-words

 

Most of the endings are added to the (inflectional?) stem of the nouns. Words ending in -e have -ee before the ending:

Basic form: huone  a room

Stem: huonee+ssa  in a room

 


 

 

WORD TYPE uusi → uude-

 

Basic form:    uusi  new

Stem:  uude+t

 

The basic plural marker is t, which is added to the stem of the word:

naapuri

a/the neighbour

naapurit 

the neighbours

  uusi naapuri

a/the new neighbour

uudet naapurit 

the new neighbours

  WORD TYPE ENDING WITH -nen The change: -nense- + the endings.   Notice the partitive form!

Basic form: punainen nappi

Partitive: punaista nappia

Stem punaise-

 


 

 

WORD TYPE -US – oikeus, kirjallisuus

 

The nouns end with a vowel + us.

Basic form: oikeus, kirjallisuus

Partitive: oikeutta, kirjallisuutta

Stem: oikeude-,kirjallisuude-

 


 

 

WORD TYPE -OS, -US – laitos, rakennus

 

Basic form: laitos, rakennus

Partitive: laitosta, rakennusta

Stem: laitokse-, rakennukse-  

 

 

Juan voi opiskella suomea Suomen kielen laitoksessa.

Suomen kielen laitoksen toimisto on päärakennuksessa.

Juan menee Suomen kielen laitokseen.

 

 

Rule of agreement

In Finnish the attributes (adjectives and pronouns preceding a word) are in the same case as the main word, i.e. the case endings are added to the attribute as well:

 

huoneessa

in a room

tuossa huoneessa 

in that room

  talossa in a house ssä talossa

in this house

  naapurit

the neighbours

uudet naapurit 

the new neighbours

  mikä huone?

what/which room

missä huoneessa?

in which room?

 


 

 

WORD TYPE AS → AA – VIERAS, LOUNAS

 

Basic:  vieras, lounas, kohtelias

Partitive: vierasta, lounasta, kohteliasta

Stem: vieraa-, lounaa-, kohteliaa

Teija ja Juan syövät lounasta.

Mennään lounaalle!

Mitä mieltä ulkomaalaiset vieraat ovat Suomesta?

Juan on kohtelias.

 

 


 

 

 

WORDS ENDING IN -i

 

The words ending in -i are devided into four groups. Notice the partitive form and the last vowel of the stem. Here are a few usefful examples of each group:

 

 

1) i = i

The partitive ending  -a / -ä.

BASICPARTITIVESTEM
banaanibanaaniabanaani-
bussibussiabussi-
äitiäitiääidi-

Menen yliopistoon bussilla.

Minä rakastan äitiä.

Mikä sinun äidin nimi on?

2) i → e

The partitive ending is -a / – ä.

BASICPARTITIVESTEM
suomisuomeasuome-
lehtilehteälehde-
veliveljeävelje-

Minä asun Suomessa ja opiskelen suomea.

Äiti on lehtimies.

Hän on työssä sanomalehdessä.

Minulla on kaksi veljeä.

 

 

 

3) i → e

No vowel -i in the partitive, the partitive ending is -ta / -tä.

BASICPARTITIVESTEM
pienipientäpiene-
kielikieltäkiele-
lapsilastalapse-

Minulla on kaksi pientä lasta.

Kuvassa on täti ja tädin lapset.

Mitä kieltä sinä puhut?

 

 

 

4) uusi-words

BASICPARTITIVESTEM
uusiuuttauude-
vuosivuottavuode-
kuukausikuukauttakuukaude-

Lassi on 5 kuukautta vanha.

Juanin pikkusisko on 15 vuotta vanha.

Kuinka monta päivää vuodessa on?

 

 

 

WORD TYPE IS → ii – kaunis, kallis

Basic: kaunis  beautiful     kallis expensive

Partitive: kaunista, kallista

Stem: kaunii-,kallii-

Niina on kaunis nainen.

Sirpalla on kauniit silmät.

Kahvi on kallista.

 

 


 

 

 

-LAINEN, -LÄINEN – ADJECTIVE SUFFIX

Add this suffix to a Finnish name of the country (or town) and you get the (nationality) adjective.

 

 

Minkämaalainen sinä olet?

What is your nationality?

Minä olen italialainen.

I am Italian.

(belgialainen, italialainen, berliiniläinen etc.)

 

 

Notice the exceptional forms:

Suomi → suomalainen

Ruotsi → ruotsalainen

Venäjä → venäläinen

 

 

Notice: In Finnish the adjectives are written with a small capital letter!


 

LANGUAGES

 

In most cases, the name for the language is the same as the name of the country.

Maa: Espanja, Italia, Saksa, Viro, Venäjä

Kieli: espanja, italia, saksa, viro, venäjä

 

Notice: The languages are written with the small first letter.

When the language comes after the verb puhuato speak“, it is in a partitive form. This form will be discussed later. For now, just add the vowel a or ä to the name of the language:

Minä puhun espanjaa.

Kaire puhuu viroa.

Me puhumme saksaa.

Oleg puhuu venäjää.

Remember: the vowel is a, if the word has any one of the following vowels: a, o or u (Rolf puhuu saksaa. Oleg puhuu venäjää).

Notice:  Suomi.   Hän on suomalainen.   Hän puhuu suomea.

 

 


 

 

 

T-WORDS (PLURAL NOUNS)

There are nouns which are in the t-plural form (basic plural) even though they mean one single thing, e.g. kasvot face, housut trousers, farkut jeans, silmälasit spectacles

Hänellä on pyöreät kasvot. 

He has round face.

  Ingalla on vihreät housut.  

Inga has green trousers.

  Minulla on silmälasit. 

I´ve got spectacles.

 

 


 

 

 

ADJECTIVE SUFFIX -inen

tukka + inen 

Joni on vaaleatukkainen.

Joni is fairhaired.

Tate on tummatukkainen.

Tate is darkhaired.

  silmä+inen       Sirpa on vihreäsilmäinen

Sirpa is greeneyed.

Joni on sinisilmäinen.

Joni is blue-eyed.

 

Notice the change punainen → puna(tukkainen). sininen → sini(silmäinen)

 

 


 

 

 

-MINEN-FORM (LUKEMINEN, READING)

Start from the 3rd person plural form of the verb. Take away the personal ending (vat / vät) and add minen to the stem:

(he) luke-vat

they read

lukeminen 

reading

 

(he) ui-vat

 they swim

uiminen 

swimming

 

Lukeminen on hauskaa. 

Reading is fun.

Uiminen on kivaa.   

Swimming is nice.

  Hän harrastaa lukemista.  

Her hobby is reading.

Hän harrastaa uimista.   

Swimming is her hobby.

 

 

 


 

 

 

 

ABOUT THE K, P, T – CHANGE IN NOUNS

The consonants k, p, t change in nouns the same way as in verbs of the type 1. Here a few most common changes, for now. Notice, though, that the changes do not happen in the partitive and  “into where” (illative) forms:

 

 

pp → p   

kauppa   shop

kaksi kauppaa   two shops

(menen) kauppaan    (I go) to a shop

kaupassa   in a shop

kaupat    the shops

kaupan ovi    a door of a shop

 

 

 

kk → k                      

serkku    cousin

(monta) serkkua  (many) cousins      

serkut    the cousins

 

Minulla on yksi serkku. Juanilla on monta serkkua. Tässä ovat minun serkut.

 

 

 

tt → t       

tyttö   girl

tytöt   the girls

 

 

 

t → d                         

äiti    mother

äidin nimi    mother´s name

 

 

 

Exceptional forms:

poika poja-

Mikä tuon pojan nimi on?

 

suku suvu-

Lassi on suvun ensimmäinen lapsenlapsi.

 


 

 

SENTENCES

 

KO/KÖ-QUESTIONS

Simply add the question suffix -ko, -kö   to the personal form of the verb: puhut  you speak

olet  you are

puhutko?  do you speak

oletko?  are you?

The verb with the question suffix starts the sentence:

Puhutko sinä englantia? Puhutteko te englantia? Puhuuko Juan espanjaa? Onko Aldo italialainen?

Answering:

-Puhutko sinä englantia? a) Kyllä. / Joo. / Puhun. b) En. / En puhu.

-Oletko sinä suomalainen?  a) Kyllä. / Joo. / Olen. b) En. / En ole.

 

 


 

 

NEGATIVE QUESTION

Add the question suffix -kö into the negative word, which starts the question sentence.

 

Sinä et tiedä.       

You don´t know.

 Etkö (sinä) tiedä?  

Don´t you know?

  Eikö Juan tiedä, missä Latvia on?      

Doesn´t Juan know where Latvia is?

 


 

 SENTENCE TYPES

 

THERE IS / THERE ARE – SENTENCES

Start the sentence with the adverb, the place where something is. The verb is always in the 3rd person singular.

Missä? Where?on/isMikä?/What
Huoneessaonpöytä.
Keittiössä onjääkaappi.
Olohuoneessaonsohva.

 


 

 

 

THERE IS NO – SENTENCES

What is not in a place is in the partitive form.

Missä?  + ei ole + Mitä? (in a partitive form)

Kylpyhuoneessa ei ole  ammetta eikä pesukonetta.

Makuuhuoneessa ei ole  tietokonetta.

Olohuoneessa ei ole sänkyä.

 

 


 

 

I HAVE TO DO – SENTENCE

This is a special Finnish sentence type expressing necessity, what someone must/has to do. The subject is in the genitive form, the main verb täytyy is always in the same form (3rd person singular – no personal endings!) and the second verb is in the infinitive (basic) form.

 

 

GENITIVE + TÄYTYY + 2nd VERB

Minun täytyy opiskella suomea. Sinun täytyy mennä suomen kurssille. Hänen täytyy opiskella. Meidän täytyy mennä yliopistoon. Teidän täytyy opiskella. Heidän täytyy opiskella. Juanin täytyy opiskella suomea.

 

Täytyy sinun opiskella suomea?

Do you have to study Finnish?

 

 


 

 

I DON´T HAVE TO DO – SENTENCES

 

In the negative form the main verb is ei tarvitse. Notice that the negative word is ei in all the personal forms!

Genitive  +  ei tarvitse  +  2nd verb

Minun ei tarvitse opiskella suomea. Sinun ei tarvitse mennä suomen kurssille. Hänen ei tarvitse opiskella. Meidän ei tarvitse mennä yliopistoon. Teidän ei tarvitse opiskella. Heidän ei tarvitse opiskella. Juanin ei tarvitse opiskella suomea.

Notice!

Same structure with the verb kannattaa ´to be worth while´:

genitive + kannattaa / ei kannata + infinitive.

Sinun kannattaa mennä suomen kurssille.

Sinun ei kannata mennä suomen kurssille.

 


 

 

 

TO HAVE – SENTENCES

 

to have → lla, llä + on

to have not → lla, llä + ei ole

 

The verb is always in the same form on / ei ole (3rd person singular).

minulla  on / ei ole

I have / don´t have

sinulla  on / ei ole

you have / don´t have

hänellä  on / ei ole

he(she) has / don’t has

meillä  on / ei ole teillä

we have / don’t have

on / ei ole

you have / don’t have

heillä  on / ei ole

they have / don’t have

Juanilla on suomen kurssi tiistaina ja torstaina.

Onko sinulla luento perjantaina?

 

Negative: lla, llä + ei ole + partitive

Juanilla ei ole luentoa.    

Minulla ei ole suomen kurssia perjantaina.

Juanilla on luento              

Minulla on suomen kurssi torstaina.

 


 

IT IS TIME – IT IS NICE + A VERB

 

Notice that the Finnish sentence has no pronoun. The adjective is usually in the partitive form.  

On aika rentoutua.

It is time to relax.

Olisi kivaa kuulla, kun sinä laulat.     

It would be nice to hear (when) you sing.

 

 


 

 

INDIRECT QUESTION

 

Notice, the difference between Finnish and English. In Finnish the indirect question starts with either the question word/phrase or the verb with a question suffix ko, -kö.

 

 

Mennään kysymään, onko siellä tilaa.

Let´s go and ask, if there´s any space there.

Minä menen kysymään, onko se vapaa.

I´ll go and ask if it´s free.

Juan kysyy, millainen kahvila on.

Juan asks what is the café like.

 


 

TELLING AND ASKING FOR AN OPINION

 

minusta, sinusta – in my opinion, in your opinion

 

Millainen kahvila on? 

What is the café like?

Minusta se on kiva ja halpa.    

I think (In my opinion) it is nice and cheap.

Onko Suomi sinusta kallis maa?   

Do you think Finland is an expensive country.

On vähän.

Yes, a little.

Millainen maa Suomi on sinusta?

What kind of a country Finland is in your opinion?

Minusta Suomi on kaunis maa.

I think Finland is a beautiful country.

mitä mieltä + olla + sta, stä

 

Mitä mieltä sinä olet Suomesta.  

What do you think about Finland?

Minusta Suomi on kaunis maa.

I think Finland is a beautiful country.

  Notice! The simpliest way to answer the question is to start with the word minusta (in my opinion, I think).

 

 


 

 

TO AGREE AND DISAGREE WITH SOMEONE’S OPINION

 

olla samaa mieltä (kuin) / olla eri mieltä (kuin)   There are a few phrases for you to use when you agree or disagree with some statement. Take your pick!   Minusta Suomi on kaunis maa.

  1. a) Olen samaa mieltä (kuin sinä). I agree (with you).
  2. b) Niin on. So it is. (I agree.)
  3. c) Niin minustakin. I think so too.

Suomi on halpa maa.

  1. a) Minä olen eri mieltä. I disagree.
  2. b) Ei ole. No it´s not.
  3. c) Ei minusta. I don´t think so.

 


 

OBJECT

 


 

 

 ABOUT THE DIRECT OBJECT

Unlike in English, the  Finnish object is usually marked with an ending, e.g.

 

 

Genitive singular:

Minä ostan kirjan.

I´ll buy a book.

Partitive singular:

Minä en osta kirjaa.  

I´m not buying a book.

Juon kahvia.        

I´m drinking coffee.

  There are other forms for the object, but first learn the use of the n-object (= genitive singular) and the partitive object. Here are some basic rules:    


 

N-OBJECT

When you want, buy, need etc. one concrete thing, item:

 

 

Juan ostaa kirjan

Juan buys a/the book.

Minä haluan ison hampurilaisen.

I want a big hamburger.

 

Notice the difference:

Juan ostaa kirjan.       

Juan buys a/the (one) book.

Juan ostaa kaksi kirjaa

Juan buys two books.          

 

 


 

 

PARTITIVE OBJECT

 

 

1) when the sentence is negative:

Minä en tarvitse kirjaa.   

I don´t need a book.

Teija ei halua hampurilaista.   

Teija doesn´t want a hamburger.

2) when talking about indefinite amount of food or drink:

Ostan ruokaa.           

I´m buying (some) food.

Joisin samppanjaa.    

I would drink (some) champagne.

 

3) some verbs always take an object in the partitive form, e.g.

 

katsoa(1)

Juan katsoo karttaa.   

Juan is looking at the map.

He katsovat televisiota.         

They are watching television.

 

kuunnella (3)  

Sinä saat kuunnella minua.    

You may/can listen to me.  

Hän kuuntelee musiikkia

He is listening to music.  

 

opiskella (3)    

Juan opiskelee geologiaa.

Juan is studying geology.

 


 

 

 

A BIT MORE ABOUT THE N-OBJECT

 

The n-object is never used if the verb of the sentence is

 

1) IN THE IMPERATIVE FORM   Osta kirja!  

Buy a book!

Hän ostaa kirjan.  

He buys a book.

2) IN THE “MENNÄÄN”-FORM Ostetaan kirja!         

Let´s buy a book!

Me ostetaan kirja.

We buy a book.

Formal: Me ostamme kirjan.

 

3) TÄYTYY + INFINITIVE Minun täytyy ostaa kirja.

I have to buy a book.

Minä ostan kirjan.  

I buy a book.

 

 

   


 

 

 

REMEMBER WHEN THE PARTITIVE OBJECT MUST BE USED

 

1) NEGATIVE SENTENCE

En osta kirjaa.     

I´m not buying a book.

Älä osta kirjaa!     

Don´t buy a book!

Ei osteta kirjaa!   

Let´s not buy a book!

Minun ei tarvitse ostaa kirjaa.      

I don´t have to buy a book.

2) INDEFINITE AMOUNT

Minä ostan kahvia. 

I buy (some) coffee.

Osta kahvia!         

Buy (some) coffee!

Minun täytyy ostaa kahvia.  

I have to buy (some) coffee.

 

3) WITH THE VERBS WHICH ALWAYS TAKE THE OBJECT IN THE PARTITIVE FORM

Sinä voit kuunnella minua.

You can listen to me.

Opiskelen suomea.      

I´m studying Finnish.

 

 


 

 

 

WHAT IS IT LIKE? WHAT ARE THEY LIKE?

 

The form of the descriptive adjective depends on what you are describing.  

1: one concrete thing basic singular form or a person

Kahvila on kallis.

Tate on pitkä ja tukeva.

Niina on iloinen ja puhelias.

 

2: food or drink partitive singular for

Kahvi on kallista.

Pizza on hyvää.

 

3: something abstract, unconcrete partitive singular form

Lukeminen on hauskaa.

Uiminen on kivaa.

 

4: t-word t-plural (basic plural) form

Silmät  ovat siniset

Hiukset ovat ruskeat.

      Notice the questions:

Millainen sinun paras ystävä on?   

What is your best friend like?

Millaista kahvi on?    

What is coffee like?

Minkävärinen tukka Tatella on?

What colour hair Tate has?

Minkäväriset silmät Sirpalla on?     

What colour eyes Sirpa has?

 


 

OTHER THINGS

 

 

 

VOWEL HARMONY

 

If the word does not have any of the vowels a, o or u the ending or the suffix cannot have those vowels either. Therefore we have two sets of endings and suffixes.

Espanja +sta.   Juan on Espanjasta.

espanja +lainen.   Hän on espanjalainen.

Berliini +stä.   Rolf on Berliinistä.

Berliini +läinen.   Hän on berliiniläinen.  

 


 

 

TÄÄLLÄ, TUOLLA, SIELLÄ – here, there – adverbs

 

täällä = (over) here

Used when we are talking about the place we are at the moment.

Minä en asu täällä.

I don´t live here.

siellä = (over) there  

Used when we are referring to a place where we are not at the moment.

Kellarissa on pesula.

Siellä on pesukone.

tuolla = (over) there

Used when we can point out the place and everyone can see it.

Sinun huone on tuolla.

Your room is over there.

 


 

 

 

ADVERB SIELLÄ (OVER THERE)

 

Where to? sinne,   Valenciaan

Where? siellä,  Valenciassa

Where from?   sieltä,   Valenciasta  

Valencia on kaunis kaupunki. Juan on kotoisin sieltä. Tule Valenciaan! Tule sinne ensi kesänä! Oulu on pieni kaupunki. Siellä on noin 125 000 asukasta.


 

 

 

PREPOSITIONS AND POSTPOSITIONS

 

Notice that the nouns used with prepositions and postpositions always have to be in a certain form, e.g.

 

kaukana + sta

Yliopisto ei ole kaukana asuntolasta. 

lähellä + partitive

Se on lähellä asuntolaa.

 

genitive + edessä

Pysäkki on asuntolan edessä.

 

 

Notice also how the postposition changes according to the verb of the sentence.

Missä yliopisto on?

Se on lähellä asuntolaa.

Mihin bussi menee?

Se menee lähelle yliopistoa.


 

 

 

POSTPOSITIONS + GENITIVE

 

In most cases the noun preceding the postposition is in the genitive form.   kanssa     Juan puhuu opettajan kanssa.

vieressä     Juan istuu Veran vieressä.

edessä      Ana istuu Juanin edessä.

takana      Robert istuu Juanin takana

välissä      Robert istuu Marcon ja  Jimin välissä.

 

Also:

vasemmalla puolella 

Ekaterine istuu Veran vasemmalla puolella.

oikealla puolella                    

Vera istuu Ekaterinen oikealla puolella.

 

Notice! The (adjective) attribute is in the same form as the main word:

Juan istuu venäläisen Veran vieressä.

Saksalainen Robert istuu espanjalaisen Juanin edessä.

 

 


 

 

 

LUO/LUOKSE -LUONA -LUOTA -postpositions

 

The word before the postposition is in the  genitive form (äidin luona).

Mihin? mennä + luo/luokse Menen äidin luo.  

I´m going to mother´s.

Missä? olla / käydäluona Käyn äidin luona.  

I´m visiting mother.  

Olen äidin luona.   

I am at mother´s.

  Mistä? tulla + luota Tulen äidin luota.    

I´m coming from mother´s.

Tule minun luokse!  

Come to my place!

 

 


 

 

 

MUKAAN – MUKANA

mukaan Tule mukaan, Inga!   

Come along, Inga!

Ota passi mukaan!     

Take the passport with you!

  olla mukana Ingakin on mukana.  

Inga is also with them.

Juanilla on passi mukana.

Juan has the passport with him.

 

 


 

 

KUINKA USEIN? – HOW OFTEN?

joka päivä, viikko, kuukausi   every day, week, month

kerran päivässä, viikossa, kuukaudessa   once a day, week, month

kaksi kertaa viikossa   twice a week

aina   always usein   often joskus   sometimes (neg.) + koskaan   never


 

 

KAUHEAN PITKÄ – AWFULLY LONG

An adjective can be emphazised with another adjective which is in the genitive form. A few typical examples:

kauhea   awful

kauhean pitkä jono    

an awfully long queue

 

hirveä  terrible    

hirveän iso supermarketti   

a terribly big supermarket  

 

Nakkikioskilla on kauhean pitkä jono. Juan on hirveän isossa supermarketissa.

 


 

 

 

 

DIRECTIONS

 

Mihin?    Mene oikealle  / vasemmalle / jonon päähän.

Missä?    Se on oikealla / vasemmalla / kadun päässä.  

 

Mene suoraan eteenpäin!   

Go straight ahead!

  Kadun päässä käänny oikealle.

At the end of the street turn right.

  Kioski on kadun kulmassa.   

The kiosk is at the corner of the street.

 

 

 

 

 


 

23 Comments

  1. quality service pricing

    ykyhdcxqh vyxvq gdcnjum pfle ycvdoozbtepecqh

  2. … [Trackback]

    […] Read More here: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Read More Infos here: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  4. … [Trackback]

    […] Read More Infos here: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  5. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Informations here|There you will find 92279 more Informations|Infos on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  6. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Read More Informations here|Here you can find 6903 more Informations|Infos to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  7. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Find More Informations here|Here you can find 4636 additional Informations|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  8. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Find More Informations here|Here you will find 97300 more Informations|Infos on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  9. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Read More Informations here|Here you can find 70261 additional Informations|Informations on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  10. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Infos here|Here you will find 34670 more Infos|Infos to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  11. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Read More Infos here|Here you can find 54916 additional Infos|Informations on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  12. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Infos here|Here you can find 11641 additional Infos|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  13. … [Trackback]

    […] Read More here|Read More|Find More Informations here|Here you will find 18021 additional Informations|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  14. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Informations here|Here you can find 46214 additional Informations|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  15. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Find More Infos here|Here you will find 94547 more Infos|Informations on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  16. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Infos here|There you can find 15994 more Infos|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  17. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Find More Informations here|There you will find 4731 additional Informations|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  18. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Find More Informations here|Here you can find 26972 additional Informations|Infos to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  19. … [Trackback]

    […] Find More on|Find More|Find More Infos here|Here you can find 37557 additional Infos|Informations to that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  20. … [Trackback]

    […] Read More on|Read More|Read More Informations here|There you will find 86032 additional Informations|Infos on that Topic: tasteoffinnish.fi/grammar/ […]

  21. […] The Finnish language has 15 cases, which makes things rather complicated. For the record, they are nominatiivi, genetiivi, essiivi, […]

  22. […] The Finnish language has 15 cases, which makes things rather complicated. For the record, they are nominatiivi, genetiivi, essiivi, […]

Comments are closed.